Społeczność,  Wydarzenia

Zwiedzanie Placu Wolności i kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego

W sobotę 7 października grupa wspólnotowiczów, entuzjastów zwiedzania Poznania zebrała się na placu Wolności. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody humory nam dopisywały. Początkowo pod parasolami, później już bez nich mieliśmy okazję posłuchać wielu ciekawostek z ust naszego wspaniałego przewodnika, Krystiana. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi, że były czasy, w których teren, na którym powstał plac nosił nazwę Muszej Góry, oraz, że plac powstał jako element urbanistyczny po odkupieniu tego terenu i włączeniu  go do miasta w 1798r.  Oczywiście Krystian nie szczędził nam informacji na temat stojących wokół budynków podkreślając ich znaczenie w różnych okresach burzliwej historii Poznania.
Kolejnym punktem na naszej trasie był kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego na Wzgórzu Przemysła. Ta całkiem niedawno odnowiona świątynia, pięknie zdobiona stiukami i polichromiami z początków XVIII wieku zrobiła na nas ogromne wrażenie. Tutejsza Kaplica Najświętszej Marii Panny z obrazem Matki Boskiej w Cudy Słynącej jest świadkiem Bożego działania i wielu wysłuchanych modlitw, których świadectwem są liczne wota umieszczone zarówno w Kaplicy jak i w głównym ołtarzu. Krystian zwracał również uwagę na liczne symbole, które często umykają uwagi współczesnych chrześcijan. Jednym z nich były smoki leżące u stóp pięknie rzeźbionych stalli, które trzeba podeptać aby do nich wejść i usiąść. Dla dzisiejszych wierzących nie jest oczywiste, że symbolizują one grzech, który trzeba podeptać idąc na modlitwę.
Naszą wyprawę zakończyliśmy tradycyjnie w kafejce. W ciepełku rozmawialiśmy i dzieliliśmy się świeżymi wrażeniami popijając wspaniałą kawę i czekoladę w Republice Róż.
J
[Not a valid template]