Wydarzenia

Spotkanie wspólnotowe – styczeń 2022

W dniu 9 stycznia 2021r., z lekkim poślizgiem spowodowanym okresem noworocznym, spotkaliśmy się w salce przy kościele św. Rocha, po to, by chwalić Pana i umacniać nasze wspólnotowe relacje. Ze względu na pandemię kolejny raz nasze spotkanie miało formę hybrydową, przy czym „opcję stacjonarną” wybrało ponad 60 osób.

Podczas Eucharystii ksiądz Jan Chrzanowski, nawiązując do wspominanego w Ewangelii chrztu Jezusa, mówił o potrzebie jedności chrześcijaństwa i o tym, że to właśnie do nas, dzięki sakramentowi chrztu, Bóg mówi „ty jesteś mój syn umiłowany”. Wskazał, że Jezus był posłuszny prawu, które od Niego pochodziło, a posłuszeństwo wobec woli Boga, daje nam wolność na ziemi.

Po zakończeniu Eucharystii spotkanie Wspólnoty poprowadziła, podobnie jak przed 25 laty, Ilona. Mam nadzieję, że stanie się to „tradycją jubileuszową” i że za kolejne 25 lat Ilona znowu będzie miała przyjemność poprowadzić spotkanie naszej, wówczas już 50-letniej, Wspólnoty.

Krzysztof, zachęcając do czytania Biblii, w której można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, opowiedział o mądrości życiowej, której uczy nas Jezus. Sięgając do ewangelii św. Marka wskazał na sytuacje, w których Jezus pokazuje nam „dobre wybory” – łuskanie kłosów przez uczniów, przypowieść o siewcy, historia młodzieńca, który nie potrafił zrezygnować z bogactwa, rozmnożenie chleba, trzymanie się kurczowo przez faryzeuszy tradycji. Jezus gromadzi ludzi, którzy Go słuchają, a Ci którzy słuchają Jego słów i wypełniają je czyniąc dobro, są braćmi i siostrami.

Ponieważ Ojciec Święty Franciszek pod koniec 2021 zainaugurował XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, Hania Sołtysiak opowiedziała nam o założeniach Synodu. Wyjaśniła, że Synod skierowany jest nie tylko do biskupów, ale poprzez zaangażowanie wszystkich katolików ma pomóc nam lepiej współtworzyć wspólnotę Kościoła. Synod jest po to by usłyszeć się nawzajem, by na nowo ożywić Kościół od poziomu wspólnot. Od początku lutego rozpoczynamy dyskusję w naszej wspólnocie.

Nie mogło też zabraknąć klubików dla naszych „młodych wspólnotowiczów”. Klubik dla najmłodszych zorganizowała Bożena, a starszakami zaopiekowała się Anka.
Na końcu spotkania Paweł podzielił się z nami mini świadectwem, zachęcając do znalezienia każdego dnia chwili na „konwersację z Bogiem”.

Jak zwykle po spotkaniu nie mogło zabraknąć kawiarenki, która, pomimo mroźnej styczniowej pogody, zorganizowana została w patio pod gołym niebem. Dzięki temu można było miło porozmawiać bez maseczek, popijając gorącą herbatę lub kawę i wpatrując się w piękną szopkę można było pomyśleć o cudzie narodzenia.

Wers od Ani na styczeń – „Niech Cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Tobą, niech Cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Tobie swoje oblicze i niech Cię obdarzy pokojem”
(Lb 6,24-26).

Do zobaczenia „na Rocha” już 6 lutego 2022r.