Rekolekcje adopcyjne,  Społeczność,  Wydarzenia

Rekolekcje dla rodziców adopcyjnych – tak było

W dniach 4-6 października 2019, w przepięknym ośrodku Salwatorianów w Międzywodziu, spotkaliśmy się na pierwszych Rekolekcjach dla rodziców adopcyjnych. To nowa inicjatywa Wspólnoty Gebezaret, której – po pierwszym weekendzie możemy z pewnością to stwierdzić – pomysłodawcą był sam Duch Święty.
Uczestnikami tego weekendu było kilka małżeństw z bardzo różnorodnym doświadczeniem adopcji lub rodzicielstwa zastępczego, nie zabrakło też par, które oprócz wychowywania dzieci, którym zabrakło w którymś momencie życia miłości i domu, mają też doświadczenie wychowywania swoich biologicznych pociech. Ta różnorodność była dla nas wszystkich bardzo ubogacająca. Przez cały weekend towarzyszył nam ksiądz Mirosław Tykfer, psycholog z Wielkopolskiego Ośrodka Adopcyjnego – Kamila Kamińska oraz terapeutka Teresa Lassota.
Okazało się, że wykłady, warsztaty, katecheza oraz świadectwo, które były zaplanowane jako znaczące elementy weekendu okazały się potrzebne i pomocne, jednak jednogłośnie stwierdziliśmy, że ogromnym skarbem tego wspólnego czasu była możliwość dzielenia się doświadczeniami wychowawczymi od świtu do głębokiej nocy… Organizatorzy zaplanowali spacer nad morze i na szczęście w pewnym momencie „zarządzono” rozejście do pokojów, ubranie kurtek i przeniesienie się z rozmowami z kawiarenki i wszelkich zakamarków salwatoriańskiego domu na plażę. Gdyby nie ta „odgórna” mobilizacja, być może nikt z nas nie zobaczyłby morza w ten weekend… To niezbity dowód na to jak bardzo potrzebujemy dzielenia się, jak bardzo potrzebujemy rozmów z ludźmi, którzy może nawet nie koniecznie mają nam doradzać (choć i takie rozmowy się odbywały), ale którzy nas wysłuchają ze zrozumieniem… To tutaj, w swoim gronie mogliśmy otworzyć swoje serca bez obaw i strachu przed oceną, mogliśmy podzielić się swoim niezadowoleniem ze stereotypów, które pokutują w społeczeństwie na temat adopcji, niestety nawet wśród naszych najbliższych znajomych…
Wyjechaliśmy niesamowicie ubogaceni, każdy z nas ma poczucie nawiązania nowych, dobrych relacji w gronie ludzi, którzy wiedzą co gra w naszych sercach. Wykłady psychologiczne, warsztaty, katecheza księdza – to były te elementy weekendu, które umocniły nas na naszej rodzicielskiej drodze. No i oczywiście stały dostęp do kaplicy, kilkugodzinna Adoracja, czyli spotkanie twarzą w Twarz z Najlepszym Ojcem, który wszystko rozumie, który Swojemu Synowi też dał poniekąd przysposobionego ojca… No i jedna z „mieszkanek” salwatoriańskiego klasztoru – nasz patronka – błogosławiona Jolenta, która zaprosiła nas właśnie do Międzywodzia 🙂 To błogosławiona, która jest patronką rodziców przysposobionych – sama wychowywała 8 dzieci, które narodziły się w jej sercu, a nie brzuchu.
Jestem przekonana, że ten weekend będzie długo „pracował” w naszych sercach.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania. Już po tym pierwszym wyjeździe widzimy działanie Boga i Jego plan oraz wielką potrzebę organizowania dzieła, jakim są Rekolekcje dla rodziców adopcyjnych. Oby takie regularne spotkania umacniały nas na naszej rodzicielskiej drodze i pomagały w tym, żeby coraz bardziej, coraz głębiej, coraz mądrzej i coraz świadomiej kochać nasze dzieci 🙂
An eN

Bardzo dziękujemy za wspaniały czas rekolekcji. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za atmosferę szacunku, zrozumienia i zaufania, jaką wspólnie stworzyliśmy. Za rozmowy wieczorne i poranne. Co niektórzy mogli swobodnie się wzruszać, inni pośmiać się. A w tym wszystkim czuć było Ducha.
Cenne dla nas było również to, że mogliśmy odpocząć, odespać i w dobrym towarzystwie pobyć, pomodlić się i…dobrze podjeść.
Z części wykładowych szczególnie zapadło nam w pamięć wystąpienie ks. Mirka. Odkryliśmy wtedy, że pragnienia, które nosimy w sercu nie są nasze. Mamy już pewność, że Bóg je tam umieścił, byśmy je realizowali. W tym duchu odkryliśmy potrzebę podzielenia się naszymi doświadczeniami i umiejętnościami na kolejnych rekolekcjach.
To był bardzo dobry czas. Dziękujemy! I szykujemy się na następne rekolekcje!

Ola i Bartek

 

Czas Rekolekcji był dla nas silnym przeżyciem…
Jesteśmy rodzicami 15 letniego syna biologicznego, który urodził się w ciągu kilkunastu godzin,oraz 9 letniej córeczki, która rodzi się w naszej rodzinie od pięciu lat codziennie z godziny na godzinę z dużym mozołem i trudem, przeplatanym chwilami radości.
Rekolekcje były dla nas okazją, by spotkać innych rodziców adopcyjnych, usłyszeć ich piękne świadectwa heroicznego niejednokrotnie życia, te spotkania dały nam siłę i nadzieję.
To piękny czas spotkania w małżeństwie… Mogliśmy być tylko MY dla siebie w konkretnym czasie i było to cudowne, budujące spotkanie.
Dzięki Panu Bogu, który był dla nas w „zasięgu ręki” dzięki obecności kapłana i dostępu do kaplicy od piątku do niedzieli, wróciliśmy umocnieni Jego Słowem i Sakramentami.
Dziękujemy za każde dobre słowo, życzliwość i obecność.
Polecamy Rekolekcje dla Rodziców adopcyjnych wszystkim, którzy potrzebują wsparcia.
Pozdrawiamy wszystkich uczestników minionej edycji.

Kasia i Dawid

Rekolekcje dla rodziców adopcyjnych

[blog title=”” blog_view=”default” category=”46″ orderby=”date” order=”” posts_per_page=”10″ posts=”” show_full_content=”0″ show_image=”1″ show_pagination=”0″][/blog]