Społeczność,  Wydarzenia

Poznańska Skałka

W ostatnią sobotę listopada, wraz z naszym przewodnikiem Krystianem, odwiedziliśmy miejsce zwane poznańską Skałką. Są to podziemia kościoła św.Wojciecha, gdzie znajdują się krypty, w których spoczywają zasłużeni Wielkopolanie. Krystian w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam historię życia i działalności zasłużonych na różnych polach a przypomnienie historii i wielu faktów z ich życia, jest szczególnie potrzebne w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości.
Krypta zasłużonych powstała w r.1923 z inicjatywy proboszcza, ks.Bogusława Kościelskiego, na wzór Skałki w Krakowie. Zaczęto wówczas przenosić do kościoła prochy zasłużonych Wielkopolan.
Znajduje się tu marmurowy sarkofag Karola Marcinkowskiego – XIX-wiecznego lekarza i społecznika, dłuta Marcina Rożka.
W podziemiach kościoła spoczywa Heliodor Święcicki – założyciel i pierwszy rektor Uniwersytetu Poznańskiego, w kryptach pochowano prochy Józefa Wybickiego-twórcy Hymnu Polskiego,
serce gen.Jana Henryka Dąbrowskiego-uczestnika insurekcji kościuszkowskiej,twórcy Legionów Polskich we Włoszech, gen. Antoniego „Amilkara” Kosińskiego-współtwórcy Legionów Dąbrowskiego, płk.Andrzeja Niegolewskiego-uczestnika szarży pod Somosierrą, urnę z ziemią z miejsca śmierci harcmistrza Floriana Marciniaka-pierwszego naczelnika Szarych Szeregów,
ks.Wacława Gieburowskiego-założyciela i pierwszego dyrygenta chóru katedralnego, nauczyciela Stefana Stuligrosza, Feliksa Nowowiejskiego-kompozytora, twórcy melodii Roty, Tadeusza Szeligowskiego – kompozytora, Pawła Edmunda Strzeleckiego-podróżnika,geologa,geografa,badacza i odkrywcy.
W podziemiach spoczywają też dwaj proboszczowie: Krzysztof Boguszewski-malarz barokowy i Franciszek Bażyński-działacz oświatowy.
Przy wejściu do podziemi została umieszczona sentencja rzymskiego filozofa Seneki, która głosi,że „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.”
Nasza sobotnia wycieczka miała jeszcze drugą część. Otóż po zwiedzeniu podziemi kościoła św.Wojciecha przeszliśmy do Kościoła Karmelitów Bosych, gdzie wzięliśmy udział we Mszy św. a następnie w Piwnicy Duchowej klasztoru w warsztatach na których był czytany i rozważany tekst „Wyznań” św.Augustyna. Przerywnikiem w dyskusji nad tekstem była piękna muzyka w wykonaniu Ani Najderek /gitara/ i Ireny Maciejskiej /altówka/.