Społeczność,  Spotkania niedzielne - Poznań,  Wydarzenia

Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek

Majowe niedzielne spotkanie Wspólnoty Genezaret, które odbyło się w Centrum Duszpasterstwa im. Jana Pawła II przy kościele pw. Św. Rocha w Poznaniu już za nami.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się wspólnym przeżywaniem i uczestnictwem w Eucharystii, której celebransem był ksiądz Jan Chrzanowski. Po Eucharystii był czas na wspólne rozmowy, wymianę uśmiechów przy kawałku ciasta, filiżance kawy i herbaty.
Prowadzącym całe spotkanie i czuwającym nad jego przebiegiem był Waldek, który przygotował dla nas różne powiedzonka o miesiącu maju, a które były zabawnymi przerywnikami w czasie spotkania.
Przed czasem dzielenia mogliśmy uczcić brawami Michała i Anię, którzy obchodzili rocznicę ślubu. Zaraz potem Hania i Jacek zaprezentowali nam zdjęcia z kwietniowego weekendu w Zaniemyślu. Miło było popatrzeć na to, co się tam działo z perspektywy obiektywu, który jest w stanie dostrzec więcej niż ludzkie oko. Hania opowiedziała o interesującej wyprawie na Wyspę Edwarda, którą warto zobaczyć.
W czasie dzielenia Hania, która przygotowywała dzieci do wczesnej Komunii św. podzieliła się z nami swoją radością i liścikami, które otrzymała od dzieci. Ewa opowiedziała o sile modlitwy, a Krzysztof zainspirował nas, aby podchodzić praktycznie do treści jakie poznajemy na wspólnotowych wyjazdach i by wrócić choćby do jednej myśli, by ją zastosować. Z kolei Czesia wyraziła w imieniu swoim i Łucji podziękowania wszystkim osobom, które w różny sposób pomogły im w organizacji i przebiegu wspólnotowego wyjazdu do Zaniemyśla. Czesia również z własnego doświadczenia zachęciła nas do skorzystania z sanatorium i z tego co sanatorium oferuje.
Po czasie dzielenia Łucja powiedziała swoje świadectwo, z którego dowiedzieliśmy się co Bóg dla niej zrobił. Łucja podzieliła się też pewną myślą, którą warto przytoczyć: „Dając pocieszenie, otrzymujemy pocieszenie”.
Na uczestników spotkania czekał też wykład, który tym razem poprowadził Jarek. Nasz wykładowca już na wstępie zachęcił nas, byśmy z wykładu wyszli z jedną myślą, jedną ideą, którą zastosujemy w życiu. Tematem wykładu było ósme przykazanie, które w jednym z proponowanych fragmentów biblijnych, a dokładnie z Ks. Wyjścia 20,16 brzmi: „Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek”. Jarek w przejrzysty i ciekawy sposób przedstawił nam konsekwencje złamania ósmego przykazania, naświetlił kim jest fałszywy świadek i czym jest grzech zaniechania. W myśl wersetów 1-2 rozdziału 5 Ks. Kapłańskiej nie podjęcie roli świadka niesie takie same konsekwencje, jak świadczenie nieprawdy. Ósme przykazanie wiąże się mocno z odpowiedzialnością za słowo i z życiem w prawdzie lub bez prawdy. Jarek mówił również o źródle prawdy oraz o kłamstwie w świetle Nowego Testamentu i o prawdzie przepojonej miłością. Ważne są słowa które padły, a mianowicie, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ani później zahamować konsekwencji świadczonego kłamstwa.
Po wykładzie nastąpiło zakończenie naszego spotkania.
Następne odbędzie się 4 czerwca 2017 roku.
Do miłego zobaczenia.