Wydarzenia

Konferencja dla małżeństw „ZAWIŁOŚCI MIŁOŚCI”

Rozmiłowana Śródka

W sobotę 21 stycznia ponad 30 małżeństw przyjechało na poznańską Śródkę, aby od rana podziwiać jeden z 7 cudów Polski  2016 roku, czyli trójwymiarowy mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.
Jednak to nie mural był głównym celem podróży, a konferencja dla małżeństw „Zawiłości miłości”, która te zawiłości w małżeńskim życiu miała rozjaśniać a niektóre rozwikłać. Konferencja odbyła się w auli Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.
Jeszcze przed konferencją część uczestników wzięło udział w Eucharystii w pobliskim, gotyckim kościele św. Małgorzaty.
Po otrzymaniu materiałów konferencyjnych słuchacze wygodnie usiedli  przy małżeńskich stolikach. Na wielu z nich oprócz zeszytu uczestnika pojawiła się pachnąca kawa i domowe wypieki.
Gospodarz miejsca -Dyrektor Szkoły, Ksiądz Prałat Szymon Daszkiewicz na początek przedstawił specyfikę i historię placówki, a następnie pobłogosławił uczestników.

Koncepcje miłości w teorii i praktyce

Od tego momentu przez prawie 7 godzin byliśmy inspirowani i zachęcani przez znakomity duet wykładowców –Magdę i Wiesława Grabowskich ze Służby Rodzinie. Jak się okazało mieliśmy się na kim wzorować, gdyż Magda i Wiesław mieli największy staż małżeński.
Magda i Wiesław to znani i cenieni wśród członków Wspólnoty Genezaret prelegenci. Wiele  wspólnotowych  małżeństw  uczestniczyło w ich rekolekcjach jeszcze jako narzeczeni. Znani są od lat z bardzo dynamicznego i komunikatywnego przekazu ważnych i trudnych treści dot. małżeństwa, wychowania dzieci w oparciu o biblijne zasady.
Wykładowcy rozpoczęli dość poważnie, bazując na naukowym opracowaniu tzw. trójczynnikowej koncepcji miłości według dr Sternberga. Jednak to, co się za tą koncepcją kryje, jak się później okazało ma bardzo praktyczne znaczenie w małżeństwie.
Kolejno były omawiane poszczególne elementy tej koncepcji tj. przyjaźń, namiętność i oddanie.
Magda z Wiesławem bardzo jasno i z humorem omawiali filary przyjaźni, w tym tematy dot. komunikacji, rozwiązywania konfliktów czy przebaczenia. Nie zabrakło też ich osobistych anegdot i przykładów z wieloletniej służby wśród małżeństw.
Po przerwie obiadowej kursanci mogli zapoznać się z tematem namiętności. Wykładowcy szczegółowo omówili kwestię relacji seksualnej w małżeństwie według Bożego spojrzenia na seks. Magda bardzo precyzyjnie przedstawiła różnice między kobietami i mężczyznami w przeżywaniu seksualności.
Na koniec Magda i Wiesław omówili ostatni czynnik miłości –oddanie. Pokazali  na przykładzie  13 rozdziału z Pierwszego Listu do Koryntian, jak ważna w małżeństwie jest miłość typu Agape. Uczestnicy też zostali zachęceni do kochania się tą miłością w oparciu o Bożą moc i osobistą więź z Panem Jezusem.

Rozmowy niedokończone

Dużą wartością konferencji była możliwość praktycznej weryfikacji i omówienia wysłuchanych treści miedzy małżonkami. Choć były to krótkie interakcje to jednak dawały podstawę do szerszego omówienia zagadnień już po konferencji.
Jak ważne są dla naszych związków rozmowy można było też zaobserwować podczas kawowych przerw, kiedy dopiero dzwonek wykładowców przerywał ciekawe małżeńskie konwersacje.
Każda z par uczestniczących w wydarzeniu otrzymała słoiczek miodu aby przy nim dokończyć ważne ćwiczenia już w domu oraz spędzić wspólnie czas, którego na małżeńskie spotkania często brakuje.
Z pewnością konferencja nie rozwiązała wszystkich problemów, które są w naszych związkach. Stała się jednak niewątpliwie inspiracją do tego aby o nasze relacje dbać i robić cykliczny „przegląd” spraw wymagających poprawy oraz radować się z tych, które nam wychodzą oraz z tych, które udało się wyprowadzić z zawiłości.

Opinie uczestników

O tym, że konferencja była owocnym i potrzebnym wydarzeniem świadczą wybrane opinie jej uczestników:
Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, spędziliśmy czas razem, zbliżyliśmy si z mężem.
Spędziliśmy czas razem, mogliśmy zastanowić się nad ważnymi sprawami, odkryliśmy braki, których nie dostrzegaliśmy w ciągu wielu lat małżeństwa.
Fantastyczni prowadzący, cenny czas spędzony wspólnie z żoną, głębokie i budujące treści.
Konferencja umożliwiła podjęcie szczerej rozmowy z mężem.
Pragnę umocnić moje małżeństwo, pokazała jak  niezbędne jest utrzymanie zgody w małżeństwie.
Bardzo dobra lokalizacja, atrakcyjne wnętrze, wygodne krzesła i miła atmosfera

[Not a valid template]