Historia

Zakorzeniona w katolickim dziedzictwie Wspólnota Genezaret w Poznaniu narodziła się w 1996 roku. Początki były skromne – grupa młodych ludzi po studiach zdecydowała się spotykać na modlitwie i studium biblijnym. Po pewnym czasie, w miarę jak zwiększała się liczba zaangażowanych osób, utworzyliśmy wspólnotę. Miejscem comiesięcznych spotkań stała się parafia pw.  Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana. Uczestniczyliśmy we wspólnotowej Eucharystii, a po niej był czas na dalszą formację i integrację w sali parafialnej. Od samego początku kładliśmy również nacisk na formację dzieci.

Ważnym elementem budowania i umacniania wiary były spotkania w małych grupach domowych. Co roku odbywały się weekendowe wyjazdy rekolekcyjne i dłuższe, wakacyjne.

W miarę rozwoju, zaczęliśmy rozszerzać nasze działania, organizując konferencje dedykowane małżeństwom, dotyczące umacniania więzi między małżonkami i wychowania dzieci.

W 2014 roku abp Stanisław Gądecki erygował naszą wspólnotę pod nazwą Katolickie Stowarzyszenie Wspólnota Genezaret.

Wspólnota ma charakter wielopokoleniowy. W formacji uczestniczą dzieci, młodzież, studenci i osoby dorosłe. Ważnym elementem naszej misji jest ewangelizacja. Dlatego organizowaliśmy kursy ewangelizacyjne, przygotowanie młodzieży do bierzmowania czy katechezy kerygmatyczne, prowadzone przez katechistów dla rodziców przed chrztem św. ich dziecka.

Aktualnie uczestniczymy w comiesięcznej Eucharystii w parafii pw. św. Rocha w Poznaniu. Tradycyjnie po niej gromadzimy się, aby przez jakiś czas wielbić Boga śpiewem, wysłuchać katechezy i spędzić czas, integrując się przy kawie i ciastku. W czasie, kiedy dorośli słuchają nauczania, dzieci uczestniczą w zajęciach dostosowanych do ich wieku i potrzeb.

Dzisiaj, po ponad 25 latach działalności, Wspólnota Genezaret stanowi trwały element życia religijnego w Poznaniu. Wciąż pamiętamy o korzeniach, o naszych wartościach – o potrzebie poznawania i naśladowania Pana Jezusa, dbaniu o relacje rodzinne i małżeńskie, o wspieraniu się wzajemnym we wspólnocie, o byciu otwartym na nowe osoby, które pojawiają się na spotkaniach.