Społeczność,  Wydarzenia

DRUGA WYCIECZKA PO POZNANIU

Nareszcie nadeszła wyczekiwana sobota 26 listopada, czas na drugą wycieczkę po Poznaniu. Nasz przewodnik – Krystian zaprosił nas w miejsce niezwykłe, a jakże ważne w historii naszego miasta – Cmentarz Zasłużonych na Wzgórzu Św. Wojciecha; bo przecież … ”umarli są potężną częścią nas samych, bogactwo nasze to bogactwo umarłych”… (Adolf Rudnicki).
Dzieje cmentarza sięgają pierwszej połowy XIX wieku, jest to jedna z najstarszych zachowanych nekropolii w Polsce. Cmentarz jest pięknie położony na wzgórzu, pośród starego drzewostanu, sprawia wrażenie malowniczego parku. Wiele jest tu pomników – dzieł sztuki. Spacerując pośród starych nagrobków odczytujemy znajome nazwiska, to głównie Ci, którzy w latach niewoli mężnie stawiali czoło zakusom germanizacyjnym i pracą od podstaw bronili polskości. Spacer po tym cmentarzu to super lekcja historii.
Następnie udaliśmy się do pobliskiego kościoła Św. Wojciecha, gdzie chcieliśmy zwiedzić Kryptę Zasłużonych Wielkopolan, niestety nie udało nam się tego zrealizować. Zajrzeliśmy jednak na chwilę do przepięknego wnętrza kościoła.
No i koniec naszej wycieczki, czekamy na następną. Dziękujemy Krystianowi za przekazaną z pasją wiedzę, a Karolinie za piękne zdjęcia.
E.K.

[Not a valid template]