Społeczność,  Spotkania niedzielne - Tarnowo Podgórne,  Wydarzenia

Depresja – problem współczesnego człowieka

Po raz kolejny mieliśmy okazje spotkać się podczas Wspólnej Eucharystii w Kościele Parafialnym w Tarnowie Podgórnym. Prezbiter Adam na bazie czytania przewidzianego na tą niedzielę (Mt 5, 38-48) przypomniał nam, że Bóg chce abyśmy byli tacy jak on. Rodzice chcą aby dzieci ich naśladowały. Dlatego trzymając się słów: „A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi!” powinniśmy świadczyć dobrem, a zło zatrzymywać w sobie. Tak postawa powoduje, że nie nakręcamy kolejnych działań, kolejnego zła.
Podczas spotkania w restauracji Oaza, skoncentrowaliśmy się na jednym z ważniejszych problemów współczesnego człowieka – depresja. Ktoś może powiedzieć „Ale jak chrześcijanin może mówić o depresji kiedy świadom jest niekończącej się miłości Bożej?” Ale nasze ludzkie uwarunkowania, a wręcz stany chorobowe, mogą nas prowadzić do poważnych konsekwencji. Szacuje się (w świetle badań WHO), że 1 osoba na 20 choruje na depresję.
Bazą do dyskusji był wykład Roberta Sapolsky, amerykański naukowca (neurologia i neurochirurgia), biologa, profesor na Uniwersytecie Stanforda. Ponadto, jest pracownikiem naukowym w Muzeum Narodowym Kenii, i właśnie w oparciu o obserwacje na zwierzętach wskazał na przyczyny i konsekwencje stanu depresji. Jego podstawowa obserwacja to charakter zdrowotny stanu depresji. To jest podstępna choroba organizmu, która ma swoje przyczyny, objawy i metody leczenia. Można porównać są to cukrzycy, czyli również choroby cywilizacyjnej, drążącej nasze społeczeństwo. I tak jak nikt nie powie cukrzykowi „po prostu jedz zdrowo”, tak nikt nie powinien rozwiązywać problemów z depresją słowami „weź się w garść”. Nie chodzi tu o czasowe wahnięcia nastrojów, czy złe samopoczucie. Osoby dotknięte tą chorobą mają konkretne negatywne objawy, wśród których można wymienić: a) brak zdolności do odczuwania przyjemności z codziennych sytuacji, b) problemy z normalnym okresem snu, c) zmiany metabolizmu, d) niska samoocena, e) smutek i poczucie winy, f) stany zmęczenia i problemów z koncentracją, a nawet g) skłonność do samookaleczeń i w ostateczności samobójstw. W dyskusji wskazano na dwa uwarunkowania tych stanów: depresja reaktywna jako reakcja na traumatyczne wydarzenia oraz wynikająca z uwarunkowań biologicznych (zaburzania pracy neuroprzekaźników).
Ale istnieje wiele metod walki z tą chrobrą. Z jednej strony leki antydepresyjne, które odpowiednio dobrane, dają możliwość normalnego funkcjonowania. Ale nie bez znaczenia pozostaje indywidualna decyzja o systematycznej pracy z psychoterapeutą. Należy również zwrócić uwagę na coś co podkreślano w dyskusji – Wspólnota. Silna grupa chrześcijan jest w stanie wspomóc walkę z tą chorobą, zarówno modlitwą, jak i wspólną troską o siebie nawzajem.