Społeczność,  Spotkania niedzielne - Tarnowo Podgórne,  Wydarzenia

Czy Gedeon był bohaterem?

W trzecią niedzielę miesiąca 17 marca 2018 roku odbyło się kolejne spotkanie wspólnoty Genezaret w Tarnowie Podgórnym. Spotkanie zaczęło się mszą świętą odprawianą przez księdza Adama Prozorowskiego.  Tym razem wyjątkowo spotkanie integracyjne przy kawie i herbacie odbyło się w Domu Parafialnym. Było nieco bardziej kameralnie, ale wszyscy się zmieścili. Prezentację postaci Gedeona przedstawił Jacek Juszczak. Temat wykładu brzmiał: „Gedeon- czy był bohaterem?” Osoba taj jest wymieniona w liście do Hebrajczyków wśród bohaterów wiary. Na początku poznaliśmy kontekst historyczny. Historia opisana jest  w Księdze Sędziów rozdz. 6-8. Imię Gedeon oznacza: wojownik lub ścinacz. Pochodził  z pokolenia Manassesa. Był najmłodszy ze swego rodu. Syn Joasza. Mieszkał w miejscowości Ofra .      
 Okres Sędziów trwał ok. 200 lat od wejścia Izraelitów do Kannanu (ok.1230-1200 pne) do ustanowienia w Izraelu monarchii (ok.1020- 1004 pne). Plemiona izraelskie żyły niezależnie, czasami współpracowały ze sobą, szczególnie w obliczu zagrożenia zewnętrznego. Sędziów było dwunastu. Sędziowie mniejsi: Tola, Jair, Ibsan, Elon, Abdon – pełnili rolę podobną do dzisiejszych sędziów, rozsądzania różnych spraw. Sędziowie więksi: Ehud, Debora, Barak, Gedeon, Jefte, Samson- pełnili znaczniejszą rolę. Byli przywódcami narodu.
Po tym jak Mojżesz wyprowadził lud z Egiptu, a Jozue wprowadził go do Ziemi Obiecanej, nastało „pokolenie , które nie znało Pana, ani też tego co uczynił dla Izraela” ( Sdz.2,10). Izraelici zaczęli ponownie odchodzić od Boga i oddawać cześć bożkom  kananejskim. Bóg wydał ich na 7 lat w ręce Madainitów. Gdy Bóg widział, że lud jest mocno uciskany, zlitował się i przysłał do Gedeona  Anioła z misją uwolnienia ludu od najeźdźców.
Zadanie wydawało się niemożliwe do wykonania, gdyż Bóg kazał Gedeonowi stoczyć walkę z 300 wojownikami przeciw wielokrotnie większym siłom przeciwnika. Syn Joasza prosił Boga o potwierdzenie, czy rzeczywiście to on ma to zrobić. Potem jeszcze wielokrotnie wątpił. Pan jednak powiedział do niego- „ Idź z ta siłą, jaką masz i wybaw Izraela z rąk Madianitów………ponieważ Ja jestem z Tobą, pobijesz Madianitów jak jednego męża”.  Poszedł i zwyciężył. Jednak pod koniec życia niestety ponownie zwrócił się do bożków.
Podsumowując, czy Gedeon był bohaterem?  Tak i nie. Z jednej strony:
–   zmobilizował kilka plemion do wspólnej akcji
–    pokonał przeważająca siłę Madianitów
–    zebrał spore łupy wojenne
–    miała wiele żon i synów
–    przez 40 lat w Izraelu panował pokój
Z drugiej strony:
  ciągle się bał
  był niepewny, stale pytał się Boga
  tak naprawdę nie on zwyciężył, lecz Bóg
–   dobrze zaczął, ale źle skończył
–   dobrobyt go zgubił
–   zaczął uprawiać bałwochwalstwo, oddawał cześć bożkom zamiast Jedynemu Bogu
Czego możemy się nauczyć z historii  Gedeona?
–    Rozmawiał z Bogiem i był z Nim szczery
–    Szukał potwierdzenia Jego woli
–    Powinniśmy przede wszystkim polegać na Bogu, a nie na sobie -„ Idź z tą siłą, którą masz…….. ponieważ Ja będę z tobą”
–    Bóg może dać nam zadanie, które wydaje się nam niemożliwe do wykonania, ale chce nam w tym     pomóc
–     Trzeba być pokornym i czujnym do końca, żeby nie zbłądzić !
[Not a valid template]